Finom lett? „ÖHÖM”!!!

slambuc_20Alföldi gyerekként az Északi Középhegységbe költözve bizony hall az ember egy-két számára eddig ismeretlen szokásról, kifejezésről, ételről. Na de azért én is tudok ám újat mutatni egy palóc embernek. Mikor megkérdeztem sógoraimat, van e valami fogalmuk arról, mi is az a slambuc, igen furcsán néztek rám. Próbálkoztam más nevekkel is, mint például: öhöm, betyáros, topogó, szuszinka, handabakáré, öreglebbencs hátha csak emiatt nem ismerős számukra, de hiába: egyre elveszettebb arcok tekintettek vissza…

Miután elmagyaráztam nekik, mire is gondolok egyből rávágták, hogy: hát miért nem azt kérdeztem ismerik-e a krumplis tésztát?! Ezután ahelyett, hogy hosszas magyarázkodásba kezdtem volna, hogy ez NEM az, inkább áthívtam őket estére egy kellemes kis bográcsozásra.

A slambuc alapjába véve egy alföldi pásztorétel. Elődeinknek nem volt másra szükségük hozzá, mint szalonnára, tésztára, sóra, vízre, melyek mindig, mindenhol rendelkezésükre álltak. A mai változatok ennél jóval cizelláltabbak: szinte kihagyhatatlan belőle a krumpli (bár ezt az eredeti recept minden bizonnyal elhallgatta, mivel még csak hírből sem nagyon ismerték e zöldséget a 17.század előtt errefelé), tesznek még bele manapság hagymát, kolbászt, paradicsomot, paprikák, fokhagymát, de elődeink is biztosan bátran kísérleteztek azzal, ami a kezük ügyébe esett…

Sok embertől, sokféle elkészítési módot hallottam már, és mindegyikük esküszik rá, hogy az övé az igazi. Még két hortobágyi pásztor is három féle módon készíti! Szóval biztosan állíthatom, hogy nincs a világon 2 egyforma receptúra, de lehetséges, hogy épp ettől lesz olyan igazán kiváló étel.

Néhány általam ismert alapszabály az elkészítéshez:

-kizárólag férfiember készítheti!

-csakis bográcsban készülhet igazi slambuc! (mi másban?!)

-32x kell a bográcsban megforgatni! (NEM keverni!)

-a jó slambuc a bort és a pálinkát is kitűnően felszívja! :D

Hozzávalók:

-szalonna

-lebbencs tészta

-krumpli

-só, bors, fűszerpaprika

-vöröshagyma, fokhagyma

-paradicsom

-paprika

-víz

Elkészítés:

-egy jókora darab (ízlés szerinti) szalonnát apróra vágunk és kisütjük a zsírját; a tepertőt bennehagyjuk a zsíradékban

-a lebbencstésztát apróra tördeljük és jól megpirítjuk a zsírban

-amikor a tészta kezd felhólyagosodni, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát

-mikor a hagyma üvegesre pirult, levesszük a tűzről a bográcsot és hozzáadunk egy evőkanál őrölt paprikát

-miután a paprikát elkevertük visszarakjuk a tűzre az edényt és egy pár paradicsomot és paprikát beleaprítunk (itt van az a pontja a receptnek, amikor elszabadulhat a fantáziánk: kipróbálhatunk egyéb zöldségeket is például)

-ha a hozzáadott zöldségek megpuhultak kissé, mehet bele a felkarikázott krumpli

– minden hozzávaló belekerült már a bográcsba, ezután felöntjük annyi vízzel, hogy egy ujjnyira ellepje a tetejét

-ezek után már nem használjuk a fakanalat: ahogy a víz kezd szépen felszívódni 32-szer (a hagyomány szerint), határozott mozdulatokkal megrázzuk a bográcsot, hogy az étel le ne kozmáljon

-ha megpuhult benne a tészta és a krumpli is kezdődhet a tálalás

JÓ ÉTVÁGYAT HOZZÁ!

Szabó Gergő